Roundtable

Støtteområde

Natur & Jagt

Vil virksomheder investere i natur?

Der er brug for markant flere midler, hvis vi skal vende tilbagegangen i biodiversiteten og nå de danske og internationale mål for naturen.

Offentlige midler og fondsmidler kan ikke løfte opgaven alene. Derfor er der behov for at undersøge, hvordan virksomheder kan spille en større rolle i finansieringen af f.eks. øget biodiversitet og naturgenopretning.

Interessen er allerede til stede. Stadig flere virksomheder er opmærksomme på omdømme og hvorledes de kan bidrage til mere og bedre natur samt lokalsamfundet. Men mange mangler en klar og troværdig vej til at investere i konkrete naturprojekter.

Derfor har 15. Juni Fonden bedt analysefirmaet NORION udarbejde rapporten Certificering af biodiversitet. Rapporten undersøger, hvordan dokumentation og certificering kan gøre det lettere for virksomheder at finansiere naturprojekter. Når en virksomhed støtter et naturprojekt, opstår der hurtigt en række spørgsmål: Hvad går pengene til? Hvilke forbedringer skal projektet skabe? Hvordan følger man naturens udvikling? Hvem vurderer, om indsatsen har haft den ønskede virkning? Og hvordan undgår vi, at vores investering får mærkatet greenwashing?

Den 27. august 2026 blev rapporten præsenteret ved et roundtable hos Dansk Erhverv. Her blev spørgsmålene vendt og drøftet mellem virksomheder, finansielle aktører, fonde, naturforvaltere og rådgivere.  Både rapporten og drøftelserne peger på tre centrale behov: 1) der er behov for konkrete naturprojekter at investere i, 2) der er behov for anerkendte standarder, så dokumentation er troværdig og 3) der er behov for stærke partnerskaber mellem aktørerne. 

Find den fulde rapport nedenfor.

Certificering af biodiversitet.

15. Juni Fonden bedt analysefirmaet NORION udarbejde rapporten Certificering af biodiversitet. Rapporten undersøger, hvordan dokumentation og certificering kan gøre det lettere for virksomheder at finansiere naturprojekter.

Rapport

Mere fra aktuelt

Natur & Jagt

15 Juni Fonden 54

september 2026

Åbent Hus i Arboretet

Kom til åbent hus i Arboretet søndag den 6. september kl. 10–14. Københavns Universitet og 15. Juni Fonden inviterer til en dag med rundvisninger, naturoplevelser for børn og et kig indenfor i Terapihaven Nacadia.

Natur & Jagt

Lille rundbord

august 2026

Nye veje til mere og bedre natur

Hvad sker der, når man sætter 20 forskere og folk fra feltet sammen i et rum? Der skabes mulighed for at danne nye forestillinger og pege på nye løsninger. Det var lige præcist afsættet, da Dronning Marys Center og 15. Juni Fonden i efteråret 2025 etablerede et vidensværksted. Her deltog forskere, repræsentanter for stat og kommune samt en række naturfaglige områder for at undersøge, hvordan vi får skabt mere og bedre natur i Danmark. Læs mere her og find rapporten: Plansystemets muligheder og begrænsninger for at skabe mere og bedre natur.

Natur & Jagt

IMG 5287 Nørhå Jeppe Berggreen Pilgaard

august 2026

TRANSFORM

TRANSFORM er et ambitiøst tværfagligt forskningsprojekt, med det specifikke formål at støtte og optimere omstillingen af det danske landskab i tråd med den grønne trepart. Projektet skal give forskningsbaserede løsninger på fødevarekrise, tab af biodiversitet, forurening, klimaforandringer og uhensigtsmæssig arealanvendelse

Natur & Jagt

Folkehøjskoler

august 2026

SYNG, SPIS OG SNAK

Folkehøjskolerne vil med dette projekt udvikle et kollektivt natursyn gennem fællessangskulturen, bl.a. ved at skrive nye sange til højskolesangbogen. Det er vigtigt, at projektet har naturmæssig tyngde og bliver en stærk motor i lokalsamfundene.