
15. Juni Fondens værkpulje støtter unge kunstneres adgang til museernes samlinger
15. Juni Fonden har igen i år uddelt midler fra Museernes Værkpulje, som støtter yngre danske billedkunstnere gennem museernes indkøb af samtidskunst.
I 2025 har fonden uddelt i alt 2.244.555 kr. til 16 statslige og statsanerkendte kunstmuseer. Midlerne giver museerne mulighed for at erhverve værker af 16 forskellige kunstnere under 45 år.
Indsatsen er tæt forbundet med fondens ambitiøse program 15JF UNG KUNST, der aktivt understøtter unge kunstneres karriere og udvikling med hæderspriser, mentorforløb og initiativer, som styrker kunstnernes netværk og professionelle kompetencer.
Museernes Værkpulje er et konkret eksempel på fondens målrettede støtte til det danske kunstmiljø. Ved at investere i samtidskunsten og de yngre kunstnere skabes en positiv effekt, der både løfter kunstnernes karrieremuligheder og museernes samlinger. Det sikrer, at de nye, spændende stemmer inden for dansk samtidskunst bliver synlige og får en varig plads på landets førende museer.
Gennem samarbejdet med museerne ønsker 15. Juni Fonden at understrege betydningen af at støtte unge kunstnere på et tidspunkt i deres karriere, hvor opbakning og anerkendelse kan gøre en afgørende forskel.
Med UNG KUNST-programmet ønsker vi at støtte og styrke hele økosystemet omkring de unge kunstnere. Museernes Værkpulje er en vigtig del af dette, fordi den direkte forbinder kunstnernes værker med de samlinger, der sikrer dem synlighed og anerkendelse både nu og i fremtiden.
– Henriette Christiansen, direktør 15. Juni Fonden.
Vi glæder os til at se de udvalgte værker blive en vigtig del af museernes samlinger og til fortsat at bidrage til udviklingen af den danske kunstscene.
Kunstmuseum | Kunstner/kunstnere |
Museum Sønderjylland | Rasmus Myrup |
Statens Museum for Kunst | Tove Storch |
Horsens Kunstmuseum | Benedikte Bjerre |
Kunstmuseum Brandts | Esben Weile Kjær |
ARoS Aarhus Kunstmuseum | Rasmus Myrup |
Esbjerg Kunstmuseum | Mathias Malling Mortensen |
Kunsten Museum of Modern Art, Aalborg | Tove Storch |
Randers Kunstmuseum | Brian Kure |
Sorø Kunstmuseum | Hannah Toticki |
Kastrupgårdsamlingen | Anna Stahn og Malte Klagenberg |
Vejle Kunstmuseum | Maja Malou Lyse og Alexander Tovborg |
ARKEN Museum for Samtidskunst S | Miriam Kongstad |
Museet for Samtidskunst Roskilde | Sidsel Bonde |
Fuglsang Kunstmuseum | Victor Bengtsson |
Vendsyssel Kunstmuseum | Inga Gerner Nielsen |
Trapholt | Kinga Bartis |
NYHEDER
15. Juni Fonden er med i historisk naturalliance
2. juni 2025
Nyt fondssamarbejde styrker biodiversiteten i nye skove
13. januar 2025
Åbent Hus i Arboretet d. 4. maj 2025
25. november 2024
Støtte til unge billedkunstnere – nyt program
13. november 2024